Technologia sekwencjonowania
NGS (ang. Next-Generation Sequencing) stała się uniwersalnym i niezastąpionym narzędziem biologii molekularnej, dając niemal nieograniczony wgląd w informację genetyczną, w postaci genomów, transkryptomów czy epigenomów dowolnych organizmów. Dzięki dopasowaniu do potrzeb projektu, NGS znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naukowych, od diagnostyki medycznej począwszy po biologię ewolucyjną i rolnictwo.
Głowna zasada technologii NGS przypomina sekwencjonowanie technologią Sangera i bazuje na sygnałach emitowanych przez poszczególne zasady podczas resyntezy DNA matrycowego. Odpowiednie przygotowanie biblioteki DNA, w tym szczególnie etap wzbogacania, pozwalają na rozszerzenie tego procesu poprzez jednoczesne prowadzenie milionów reakcji, a przez to uzyskanie gigabaz danych genomowych z jednego sekwencjonowania.
Duża przepustowość, gigabazy danych, wysoka precyzja i jakość odczytów, niemal nieograniczone zastosowania!
Przykładowe zastosowania:
- sekwencjonowanie de novo całych genomów prokariotycznych i eukariotycznych
- sekwencjonowanie eksomów
- resekwencjonowanie wybranych fragmentów genomów i amplikonów
- sekwencjonowanie transkryptomów
- sekwencjonowanie i analiza metagenomów, na podstawie fragmentu 16S RNA (skład bakteryjny) oraz sekwencji ITS (populacja grzybów) z puli DNA środowiskowego
Genomed SA oferuje kompleksowe usługi sekwencjonowania genomowego, od przygotowania bibliotek po analizę bioinformatyczną (np. połączenie kontigów w konsensus, annotacja, analiza jakościowa i ilościowa składu gatunkowego, drzewa filogenetyczne itd.).